AMICUS: Odesílání elektronické dokumentace v souladu s legislativou

25. 10. 2023 Zdravotní dokumentaci můžete ve službě CGM CLICKBOX odesílat a přijímat způsobem rovnocenným s výměnou v listinné formě. Jak na to v AMICUSU si přečtěte v článku.

Odesílání elektronické dokumentace v souladu s legislativou

Odesílání elektronické dokumentace službou CGM CLICKBOX jsme doplnili o vlastnost, která dorovnává průkaznost dokumentace na úroveň papírově předané dokumentace. Při odesílání dekurzů, lékařských zpráv a poukazů K a Z nabídne AMICUS vytvoření tohoto dokumentu v pdf formátu a opatření elektronickým podpisem, optimálně s časovým razítkem. Tento podepsaný dokument připojí k odesílané zprávě jako přílohu. Přijímací strana ho může načíst a uložit si ho. Dokument má náležitosti elektronicky vedené dokumentace podle zákona a nahrazuje rovnocenně papírovou formu.

Pro toto odesílání AMICUS využívá funkce modulu eParafa pro vedení elektronické dokumentace. Pokud ji máte, není potřeba nic nastavovat. Pokud eParafu nepoužíváte, nastavte si AMICUS podle návodu na konci tohoto článku.

 

Odeslání lékařské zprávy s elektronicky podepsaným pdf

Zprávu (dekurz, poukaz K, Z) vytvořte běžným způsobem. Pak stiskněte tlačítko pro odeslání službou CGM CLICKBOX  Tlačítko CB zelene .

20231025 CB zprávy s podepsanym pdf 01 zpráva vytvoření

AMICUS vytvoří pdf tvar zprávy a zobrazí ho ke kontrole, jak vyžaduje legislativa. Stiskněte Podepsat s časovým razítkem. Pokud časová razítka nepoužíváte, můžete dokument podepsat bez časového razítka.

20231025 CB zprávy s podepsanym pdf 02 podpis v EPF

Pak běžným způsobem vyberte příjemce zprávy a odešlete stiskem OK. Odeslání zahrnuje zprávu ve formátu národního datového standardu a k ní připojenou přílohu s touto zprávou v pdf tvaru opatřenou kvalifikovaným elektronickým podpisem odesílatele optimálně s kvalifikovaným časovým razítkem.

20231025 CB zprávy s podepsanym pdf 03 vyber adresata

Přijetí zprávy s elektronicky podepsaným pdf

Zpráva dojde běžným způsobem do okna eNálezy. Že má přílohu, indikuje kancelářská svorka.

20231025 CB zprávy s podepsanym pdf 04 enalezy prijeti

Klikem na svorku můžete přílohu zobrazit. PDF soubor otevře ve Windows přidružený prohlížeč. V ukázce je obvyklý Acrobat Reader, zobrazí lištu s informací o elektronickém podpisu, podrobnosti o něm získáte otevřením panelu podpisu po stisku tlačítka Panel podpisu,

20231025 CB zprávy s podepsanym pdf 05 acrobat nahled

Ve skladu eNálezy indikuje přílohu stejná kancelářská svorka. Po kliku na ni ukáže AMICUS přílohy (soubor s příponou XML je základní blok přenášené zprávy a v seznamu bude vždycky, i když to není příloha ke zprávě v našem smyslu). Klikem na název přílohy opět zobrazíte její obsah v přidruženém prohlížeči.

20231025 CB zprávy s podepsanym pdf 06 enalezy nahled

 

Nastavení AMICUSu pro elektronické podepisování

Pokud používáte modul eParafa, máte nastavení pravděpodobně v pořádku a není potřeba na něm nic měnit.

 

Pokud modul eParafa dosud nepoužíváte, je potřeba nastavit tvorbu elektronického podpisu - v konfiguraci ambulance a v nastavení konkrétního uživatele.

Nastavení v konfiguraci programu

V menu Služby > Konfigurace > El. dokument. zaškrtněte volbu Zaškrtněte Povolit elektronický popis dokumentu.

20231025 CB zprávy s podepsanym pdf 07 konfigurace ambulance

Nastavení v účtu uživatele

Zde nastavte správný osobní certifikát k podpisu.

Otevřete účet uživatele, na kterého se přihlašujete, v menu Služby > Uživatelé > Prohlížej a stiskněte tlačítko eParafa. Na záložce Obsah stiskněte Změnit a ze seznamu vyberte Vás kvalifikovaný podpisový certifikát, vhodný bude pravděpodobně ten, který používáte pro podepisování eReceptů. V dalších volbách nechte zaškrtnuté Vkládat OCSP k podpisu a nastavení uložte stiskem OK.

20231025 CB zprávy s podepsanym pdf 08 konfigurace uzivatele

Používejte časová razítka

Dokument podepsaný osobním kvalifikovaným certifikátem má informaci o datu a času podpisu pouze z času nastaveného na počítači, což není spolehlivě průkazné. Doporučujeme Vám proto objednat si ještě službu elektronických časových razítek. Elektronický podpis doplněný o kvalifikované časové razítko zajistí právní průkaznost o době vytvoření elektronického podpisu na dokumentu. Službu kvalifikovaných časových razítek si můžete jednoduše nechat aktivovat na obchodním oddělení.

.

Považujete tento článek za užitečný? Ohodnoťte ho, prosím, nebo se podělte s kolegy o Váš názor v diskuzi.
Petr Krásný

Jak se Vám líbil článek?

Celkové hodnocení: 3/5