AMICUS: Připravujeme k vydání dubnovou verzi programu, podívejte se na novinky posledního kvartálu

19. 4. 2022 Připravujeme k vydání dubnovou verzi programu AMICUS®, seznamte se s novinkami za poslední čtvrtletí.

Ve stručném přehledu přinášíme výčet nových funkcí v programu AMICUS.

Aktualizace přinesly řadu nových funkcí v agendě medikací, některé praktické změny související s očkováním proti covidu a v eNeschopenkách a další novinky iniciované potřebami praxe. Posledním aktuálním tématem je úprava vykazování péče o ukrajinské uprchlíky.

TémaFunkce
karta pacientaVe verzi všeobecné a pediatrické je v okně Identifikační údaje připravené zaškrtávací pole, kde můžete pacienta označit jako ukrajinského uprchlíka. Zatím na něj nenavazuje žádná další činnost, bude sloužit k odlišení pacientů, pro které platí jiná pravidla účtování zdravotní péče. 
kartotékaFunkci Výběr skupiny v kartotéce jsme doplnili o možnost výběru pacientů označených UA-uprchlík v Identifikačních údajích v kartě pacienta. Pro výběr zaškrtněte UA-uprchlík v záložce č.1  v řádku Další rozlišení (Kartotéka > Výběr skupiny > Vyber skupinu podle parametrů).
komunikaceUpravili jsme funkce pro práci s certifikáty tak, aby AMICUS pracoval s certifikáty nově vydávanými Národní certifikační autoritou (NCA).
lék. zprávyV elektronicky došlých zprávách jsme před vlastní text zprávy doplnili další samostatně došlé údaje ke zprávě - název, autora a datum zprávy. Množí se případy, kdy v elektronicky posílaných zprávách nejsou tyto údaje obsažené v těle zprávy a pak chybí.
Pokud zpráva neobsahuje identifikaci pacienta a chcete ji vytisknout, vyberte tisk s hlavičkou pacienta případně ambulance v možnostech na tlačítku Tisk.
medikaceVyřešili jsme problém s ověřením stavu receptu na SÚKL pod Windows 7 (Karta pacienta > Medikace > Lékový záznam / Seznam Rp. > Ověření stavu).
Na některých počítačích s Windows 7 končil chybou pokus o ověření stavu receptu na SÚKL (Karta pacienta > Medikace > Seznam Rp. > Ověření stavu). V těchto případech AMICUS teď detekuje, že ověření stavu nelze provést. Přesto, že Windows 7 je od r. 2020 nepodporovaný operační systém, o vyřešení problému se pokusíme.
Žádanka na test Covid-19 (Karta pacienta > Další > Žádanka testu COVID-19 ) automaticky přebírá z AMICUSu mail lékaře (Služby > Uživatelé > Prohlížej > Uživatel, práva > E-mail) a telefon ambulance (Služby > Konfigurace > Zdravotnické zařízení > Telefon).
Agendu medikací jsme rozšířili o elektronické recepty na návykové látky (recepty s modrým pruhem). V této verzi AMICUS podporuje elektronické odesílání návykových HVLP. Takový lék automaticky označí v okně založení medikace a na listinný recept vytiskne text "vysoce návyková látka".  V menu Služby > Konfigurace > Zdravotnické zařízení je nutné nejprve zadat kraj, kde leží ambulance. Rozšíření agendy i na magistraliter je ve výrobě.
Zdrojem informace zařazení léku mezi návykové látky je číselník léků pro eRecept (Číselníky > Léky SÚKL pro eRp). Označuje to nový sloupec "Z" s položkou ZAV. Návykové látky v něm mají hodnotu 1 nebo 5. Stejný sloupec je také v číselníku PC brevíř. 
očkováníAMICUS upozorní na pacienty starší 50 let, u nichž by mohlo být vhodné provést očkování proti klíšťové encefalitidě, nově plně hrazené pojišťovnou.
V číselníku očkování je doplněná očkovací látka proti Covidu-19 Nuvaxovid firmy Novavax (Číselníky > Seznam očkování).
V očkovacím průkazu pacienta je nová možnost třídit očkování podle data provedení (Karta > Zdr. údaje > Očkování > Třídit dle Očkování/Data provedení).
očkování, opravy chybV očkovacím průkazu pacienta se neřadily správně dávky očkování dětí 5-11 let proti Covid-19, chyba je opravená.
ostatníDokončili jsme přechod na nové bubliny zobrazující důležité informace. Kromě změny vzhledu a vyšší spolehlivosti se úprava přináší také možnost vyvolat denní historii zpráv v nástrojové liště karty a kartotéky. Novinkou je zobrazování urgentních informací navíc ještě přímo v jednotlivých agendách. Tam Vás chceme informovat o aktuálních stavech především v souvislosti s výpadky komunikace jednotlivých externích systémů, s kterými AMICUS komunikuje.
Bubliny zobrazující v pravém dolním rohu obrazovky důležité informace přecházejí na nový technický základ. Má lepší spolehlivost a odstraní problémy se zobrazením bublin, které se nedařilo vyřešit na počítačích v některých ambulancích. Z pohledu uživatele je funkčnost stejná, pouze mají bubliny jiný grafický vzhled. V této aktualizaci nejsou do nové technologie ještě převedené bubliny modulu eKontrol, ty připravujeme do další aktualizace. Dočasně tedy v AMICUSu můžete vidět oba typy bublin.
pojišťovnaProces sestavení dávek jsme upravili podle pokynu VZP "Informace pro poskytovatele zdravotních služeb poskytujících péči osobám, které uprchly z území Ukrajiny v důsledku ozbrojeného konfliktu" v poslední aktualizaci k 21.3.2022. Podrobnosti najdete na webu VZP v sekci Informace pro praxi.
Podle opatření VZP č. 20/2021 Amicus přestává nabízet doúčtování bonifikačních výkonů 99928 případně 99929 k očkování po výkonech 99930 až 99939.
Od 1.3.2022 platí nové datové rozhraní VZP číslo 6.2.43. Amicus je na něj připravený, dávky za březen sestaví v novém rozhraní. Odpovídajícím způsobem jsme upravili i modul eDávky. Přechodné období VZP nevyhlásila.
prac. nesch.Text s informací kdo převzal eNeschopenku jsme prodloužili tak, aby se vešly i dlouhé názvy zdr. zařízení a jméno lékaře (Karta pacienta > Přehled PN).
V agendě eNeschopenky jsme změnili průběh aktualizace eNeschopenky podle ČSSZ. Pokud ČSSZ nevrátí tam odeslanou adresu pacienta nebo jeho zaměstnavatele a adresu, AMICUS zachová údaje, které má v databázi. 
tiskopisy, opravy chybV tiskopisu Lékařský posudek - škola 1 vedlo spuštění tisku klávesovou zkratkou Alt+T do chyby, chyba je opravená.

Kompletní aktuální přehled novinek najdete v úvodních informacích každé aktualizace Vašeho programu AMICUS.

.

Považujete tento článek za užitečný? Ohodnoťte ho, prosím, nebo se podělte s kolegy o Váš názor v diskuzi.
Petr Krásný

Jak se Vám líbil článek?

Celkové hodnocení: 5/5