AMICUS: Připravujeme k vydání dubnovou verzi programu, podívejte se na novinky posledního kvartálu

20. 4. 2021 Připravujeme k vydání dubnovou verzi programu AMICUS®, seznamte se s novinkami za poslední čtvrtletí.

Ve stručném přehledu přinášíme výčet nových funkcí v programu AMICUS.
Řešili jsme téměř vyhradně úkoly související s pandemií koronaviru, na jiné práce zbývalo jen minimum času. Za Vaše náměty děkujeme, ty nejzajímavější se budeme snažit zpracovat až se zlepší situace.  

Kompletní aktuální přehled novinek najdete v úvodních informacích každé aktualizace Vašeho programu AMICUS.

TémaFunkce
kartotékaV gynekologické verzi programu jsme doplnili upozorňování na možnost screeningu HPV pro registrované pacientky ve věku 35 a 45 let. Informace se zobrazí v okně Důležitá upozornění. Pro každého uživatele můžete upozornění jednotlivě potlačit v nastavení jeho účtu (Služby > Uživatelé > Prohlížej > Konfigurace > Neupozorňovat na možný screening HPV).
kartotéka, opravy chybVe funkci Kopie dekurz bylo skryté tlačítko Nezapisovat. Chyba je opravená.
medikaceFunkce upozorňování na exspiraci hesla na portál CÚR pro eRecept v některých případech nezaznamenala změnu hesla na portále a upozornění se nepřestalo objevovat. Funkci jsme nastavili pro všechny jednotlivé uživatele do výchozího stavu a aktuální stav hesla na SÚKL stáhne po úspěšném uložení prvního receptu  na SÚKL. Pokud byste měli s heslem i potom nějaký problém, ozvěte se na linku zákaznické podpory.
očkováníČíselník indikací pro očkování ISIN jsme upravili na automatické stahování ze serveru ÚZISu. Aktuální verzi si AMICUS sám stáhne po vyvěšení vydavatelem číselníku na internet. Detekce nové verze a stažení číselníku proběhne při startu programu.
Do číselníku očkování jsme doplnili nové očkování proti Covid-19 látkou COVID-19 VACCINE JANSSEN od firmy Johnson & Johnson. Šarži, případně indikační skupinu a další detaily nastavte v menu Číselníky > Seznam očkování > Johnson > Prohlížej.
V číselníku očkování jsme změnili název látky AstraZeneca na Vaxzevria. Kód očkovací látky na ISIN ani SUKL se nemění.
V zápisu očkování proti Covid-19 je nový seznam indikací platný ke 14.4.2021.
Při zápisu dávky očkování na ISIN AMICUS nejdřív ověří, že dávka stejné očkovací látky ve stejný den aplikace není už na ISIN zapsaná. Zabrání tím většině duplicitních zápisů, které mohly vzniknout opakováním pokusu o zápis při výpadcích spojení s ISIN. 
Zlepšení detekce a zvýšení podrobnosti chybových hlášení komunikace s ISIN.
V hromadných příkazech jsme doplnili možnost zápisu vybraných pacientů na očkovací seznam (Kartotéka > Skupina > Hromadné příkazy > Zápis pacientů na očkovací seznam ISIN).
Ve funkci Výběr skupiny podle očkování je nový výběr pacientů vhodných k zařazení na očkovací seznam ISIN. Spuštění vybere registrované pacienty, u kterých ISIN povolí, že je lze zařadit na očkovací seznam ambulance. Výběr pacientů je vhodné kombinovat s dalšími podmínkami (věk, diagnózy ap.).
V hromadných příkazech jsme doplnili možnost zápisu výkonů na doklad nepravidelné péče pro vybranou skupinu pacientů (Kartotéka > Skupina > Hromadné příkazy > Zápis výkonů a dekurzů).
Pokud se nepodaří napárovat pacienta do ISIN pomocí jména + rodného čísla ani data narození, zkuste zkontrolovat správný zápis jména proti registru na ČSSZ. V očkovacím průkazu (Karta > Zdr.ú. > Očkování nebo Karta > ikona Očkování v nástrojové liště) stiskněte tlačítko Jméno z ČSSZ. AMICUS se pokusí o stažení jména z ČSSZ a porovná ho se jménem v AMICUSu. Jméno můžete převzít do Identifikačních údajů AMICUSU a znovu zkusit stažení očkování nebo zařazení na očkovací seznam. Podmínkou je nastavený přístup na eNeschopenku ČSSZ.
Identifikační údaje pacienta vedené v ISIN můžete opravit nebo doplnit údaji vedenými v AMICUSu. V očkovacím průkazu (Karta > Zdr.ú. > Očkování nebo Karta > ikona Očkování v nástrojové liště) stiskněte tlačítko I.Ú. v ISIN. AMICUS stáhne z ISIN tam uložené údaje mobil, e-mail a zdr. pojišťovna a zobrazí je společně s údaji uloženými v AMICUSu. Údaje můžete případně ještě změnit a zapsat do ISIN tlačítkem Přenes do ISIN. Oprava/doplnění údajů se spouští při zápisu pacienta na očkovací seznam a při zápis očkování do ISIN. Může proběhnout i automaticky, to si zvolte v konfiguraci v Odeslat IU pacienta do ISIN nikdy / na dotaz / vždy  (Služby > Konfigurace > Karta pacienta > IU+ZU > Medikace  > Očkování).
Stažení záznamů očkování z ISIN jsme upravili podle podmínek na ISIN, kde je možné, aby vakcinace byla označená jako Probíhající nebo Ukončená, a přitom neobsahovala záznamy jednotlivých dávek. Upravili jsme vracená chybová hlášení, aby líp vypovídala o prováděných krocích.
V konfiguraci účtu uživatele nefungovala možnost nastavit údaje pro Covid nepřihlášenému uživateli. Chyba je opravená.
V seznamu tiskopisů jsme doplnili dva nové tiskopisy
•  COVID potvrzení o prodělání
•  COVID informovaný souhlas s očkování AstraZeneca  
Vyžádaly si je některé praxe, potvrzení začaly vydávat pro své pacienty. Najdete je v menu Karta > Tisk > Tiskopisy/eŽádanky pod názvem COVID potvrzení  o prodělání a COVID inf.souhas AstraZen. Tiskopisy jsou vytvořené jako uživatelsky definované, můžete je upravit podle své potřeby.
Při neúspěšném napárování pacienta do ISIN podle čísla pojištěnce se AMICUS jako náhradní způsob pokusí o napárování podle data narození.
Seznam pacientů zařazených na očkovacím seznamu ISIN si můžete zobrazit v hlavním menu Přehledy > Očkování > Pacienti na očkovacím seznamu ISIN. AMICUS stáhne aktuální stav z ISIN a zobrazí v přehledu.
V zápisu očkování proti Covid-19 je nový seznam indikací platný k 10.3.2021.
Doplnili jsme funkci na zařazení pacienta na očkovací seznam ISIN. Otevřete očkovací průkaz (Karta > Zdr. údaje > Očkování nebo Karta > ikona očkování v nástrojové liště) a stiskněte Přidej na očk. seznam nebo Odeber z očk. seznamu. Povolená je vždy proveditelná možnost. Ověřit údaj je-li pacient zapsaný na očkovacím seznamu v ISIN můžete stiskem Stáhni očk. z ISIN. Podle výsledku ověření program nastaví dostupnost tlačítek.
V nastavení přístupu na ISIN jsme doplnili zobrazení NRZP kódů zaměstnanců evidovaných na ÚZIS. Z nich můžete vybrat tlačítkem Přenes, případně lze kód napsat ručně do pole NRZP (Služby > Uživatelé > Covid-19).
Stažení stavu vakcinace pacienta jsme přesunuli z automatického při  otevření karty do manuálního na vyžádání v okně očkovacího průkazu. AMICUS stáhne stav z ISIN po stisku tlačítka Stáhni ISIN (Karta > Zdr.ú. > Očkování nebo Karta > ikona Očkování v nástrojové liště). Důvodem jsou nestabilní doby odpovědi z připojení do ÚZIS.
V zápisu očkování proti Covid-19 je nový seznam indikací platný k 4.3.2021.
V programu je první část funkcí propojení programu AMICUS a informačního systému infekčních nemocí ISIN. Slouží k zápisům a přehledu o vakcinaci proti Covid-19. Popis je rozsáhlý a najdete ho v samostatném článku.
očkování, opravy chybNapárování pacienta do ISIN se za kombinace určitých podmínek nepodařilo, důvodem byl nesprávný tvar komunikačních parametrů. Chyba je opravená.
opravy chybVe funkci Kopie dekurz nebylo za určitých okolností zobrazené tlačítko Nezapisovat. Chyba je opravená.
   pojišťovnaPři účtování očkovací látky TETAVAX se podle aktuální metodiky nabízí zápis zvýšené úhrady stejně jako při použití látky VACTETA.
Při průpisu regulačních výkonů do dekurzu obsahoval zápis nesprávné částky v korunách. Nově zapíšeme jen kódy výkonů, bez závislosti na aktuálním ohodnocení.
pokladna, opravy chybV seznamu pokladních dokladů se nezapsala informace o platbě kartou v případě, že vznikl problém při tisku pokladního dokladu. Zápis je upravený, provede se i při nezdařením tisku.
prac.nesch.Do číselníku diagnóz jsme doplnili diagnózu U697, vyžadovanou ČSSZ na eNeschopence. Není určená k žádnému jinému použití, protože není součástí mezinárodní klasifikace nemocí JDG4. 
   tiskopisyDo seznamu tiskopisů jsme doplnili dvoujazyčný tiskopis Potvrzení o prodělání covidu v češtině/angličtině. Tiskopis je v menu Karta > Tisk > Tiskopisy/eŽádanky pod názvem COVID potvrzení prodělání ang.. Tiskopis je vytvořený jako uživatelsky definovaný, můžete ho upravit podle své potřeby.
V seznamu tiskopisů jsme aktualizovali tiskopis COVID informovaný souhlas s očkováním AstraZeneca. Označení očkovací látky jsme změnili na Vaxzevria. Tiskopis je v menu Karta > Tisk > Tiskopisy/eŽádanky pod COVID inf.souhlas AstraZen. Tiskopis je vytvořený jako uživatelsky definovaný, můžete ho upravit podle své potřeby.

.

Považujete tento článek za užitečný? Ohodnoťte ho, prosím, nebo se podělte s kolegy o Váš názor v diskuzi.
Petr Krásný

Jak se Vám líbil článek?

Celkové hodnocení: 5/5