Jak na zabezpečení záloh - šifrování dat

Jak zabezpečit zálohovaná data pomocí šifrování? Co je to vůbec šifrování dat a k čemu slouží? Jaké jsou možnosti od speciálních USB/externích disků až po speciální software?

K čemu je šifrování a jak funguje?

trezor

Šifrování dat je jedinou bezpečnou možností, jak zamezit přístup k vašim datům nepovolaným  osobám. Tento postup představuje jakýsi zámek pro vaše informace, kde jediný klíč k odemčení je znalost správného hesla. Bez tohoto hesla je pro cizí osoby extrémně obtížné, téměř nemožné, dostat se k zašifrovaným informacím.
Podobně jako trezor, kde je třeba znát správnou kombinaci, šifrování dat vytváří neprostupnou bariéru. Je klíčové zvolit heslo, které je dostatečně složité a neodhadnutelné pro neoprávněné osoby. Použitím silného šifrování a dostatečně dlouhého hesla jsou vaše data chráněna téměř nepřekonatelným způsobem, podobně jako by byla uložena v trezoru s nedobytným zámkem. Níže si popíšeme několik možností, jak šifrování použít k zabezpečení Vašich dat, např. záloh z ambulantního programu na USB flash discích .

Jak se pracuje se zašifrovaným diskem?

Z hlediska uživatele je manipulace se zašifrovaným USB flash diskem prakticky identická jako s jakýmkoliv jiným nešifrovaným diskem, vyjma počátečního kroku zadání hesla. Občas je potřeba spustit speciální šifrovací program, který požaduje heslo od uživatele. Některé šifrovací aplikace umožňují zapamatovat heslo na konkrétním počítači. Tím pádem daný počítač heslo nepožaduje při každém připojení, což je sice pohodlnější, avšak méně bezpečné, neboť nedostatečně zabezpečuje data v případě, že by se počítač dostal do rukou neoprávněné osoby.

Co je k šifrování potřeba?

Existuje vícero možností, jak data šifrovat. Od speciálních USB flash disků, které mají tuto vlastnost již obsaženou, přes speciální aplikace, které dokáží šifrovat jakýkoli "běžný" USB flash disk.

usbdisksklavesniciVýrobci USB disků se snaží používání šifrování co nejvíce usnadnit. Uživatel často nemusí provádět žádné složité nastavení, stačí zadat heslo, protože šifrování je již na disku aktivní. Někteří výrobci dokonce nabízejí USB flash disky s integrovanými snímači otisků prstů, číselnými klávesnicemi nebo s vlastním šifrovacím softwarem (např. SanDisk SecureAccess).

USB flash disky s integrovanou klávesnicí nebo čtečkou otisků

 • Kingston IronKey Keypad 200
 • Corsair Flash Padlock 3
 • Verbatim Keypad Secure Drive
 • Lexar JumpDrive Fingerprint F35 
 • A další…

USB flash disky s vlastním šifrovacím softwarem:

 • SanDisk Ultra Flair
 • SanDisk Ultra Luxe
 • a další…

USB Externí disky s podporou šifrování:

 • Verbatim Fingerprint Secure Portable
 • SanDisk Extreme Portable V2
 • Samsung T7 Touch
 • a další…

Speciální USB flash disky s podporou šifrování mají výhodu v jednoduchosti použití. Jejich nevýhodou je vyšší cena oproti běžnému USB disku.

Jak zašifrovat obyčejný USB disk?

bitlockerV případě, že nemáte USB disk s továrním šifrováním, existuje mnoho programů, které lze využít pro zašifrování USB disků (nebo dokonce klasických externích disků). Pokud disponujete verzí Windows Pro, můžete využít vestavěný program BitLocker (verze Windows Home tuto možnost nemá). Dále je také možné zvolit specializovaný šifrovací software, jako například:
•    Veracrypt (bezplatný)
•    AxCrypt
•    Symantec Endpoint Encryption
•    DiskCryptor

Šifrování "obyčejného" USB disku pomocí programů výše je složitější, ale cenově výhodné díky možnosti použití bezplatného SW (BitLocker, Veracrypt).

Pokud chcete začít šifrování používat pro zabezpečení Vašich dat, jako jsou například zálohy Vašeho ambulatního softwaru, kontaktujte prosím svého IT technika a domluvte se s ním, jaké řešení je pro Vás nejvhodnější. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu mějte na paměti, že je třeba zvolit dostatečně silné heslo nebo použít čtečku otisků, jinak nemá šifrování smysl. Také mějte na paměti, že při zapomenutí hesla se nebudete schopni ke svým datům dostat.
Po nastavení šifrování USB flash disku pak na něj budete provádět zálohy standardním způsobem z ambulantního programu, tak, jak jste zvyklí.

Jak se Vám líbil článek?

Celkové hodnocení: 0/5