Jak správně vykazovat protetiku v roce 2022?

Od 1. 1. 2022 došlo ke změnám vykazování stomatologických výrobků (STOMAG) a zavedení doplňkového číselníku STOMAV. Chcete se dozvědět, jak správně nastavit a vykazovat výrobky v DENTIST+?

Primární rozdělení a účel číselníků STOMAV a STOMAG


STOMAV: komunikace s LABORATOŘÍ:

Pro komunikaci se stomatologickými laboratořemi (laboratorní štítek) a pro výpočet privátní ceny výrobku (kalkulace) slouží nový číselník STOMAV (vydavatel Česká stomatologická komora), který podrobně specifikuje jednotlivé výrobky.

STOMAG: komunikace se zdravotní pojišťovnou (dávka):

Pro komunikaci se zdravotními pojišťovnami je důležitý číselník STOMAG, který obsahuje dosavadní kódy platné jen do 30. 6. 2022 (slouží k vykázání protetických prací zahájených v roce 2021, nutnost u pacienta vykázat ještě v roce 2021 signální výkon 04005) a úplně nové kódy pro vykazování protetické práce zahájené od 1. 1. 2022. Znamená to, že poskytnutá protetická péče bude vykázána pacientovi kódem z číselníku STOMAV a bude mu poskytnuta sleva ve výši úhrady pojišťovny dle kódu z číselníku STOMAG, který bude zároveň pojišťovně vykázán.


Vykazování protetiky v DENTIST+

Na vykazovacím protetickém formuláři  (>>F12 při. Ikonka STOMAV3) je nutné zadat jako první vstupní hodnotu STOMAV, na základě které se automaticky doplní i kód STOMAG, pakliže k dané kombinaci nějaký náleží a má se předat na zdravotní pojišťovnu v dávce.

 

Možnosti, které mohou nastat:

 • Lékař uvede kód STOMAV, ke kterému není žádný STOMAG = plná úhrada pacientem; zdravotní pojišťovna nijak na výrobek nepřispívá
 • Lékař uvede kód STOMAV a DENTIST+ automaticky nabídne nebo rovnou předvyplní i STOMAG. Zde je plná nebo částečná úhrada zdravotní pojišťovny. V dávce bude na ZP předán pouze kód STOMAG.
  • Program dokáže ke kódu STOMAV určit i kód STOMAG v případě, že je znám věk pacienta a případně jeho zařazení do ortodontické léčby (kategorie a,b,c)
 • Lékař uvede pouze kód STOMAG (neexistuje nebo nebude uveden kód STOMAV).
  • Původní kódy STOMAG lze vykázat jen do 30. 6. 2022, a to pouze za předpokladu, že u daného pacienta byl mezi 1. 10. 2021 – 31. 12. 2021 vykázán signální výkon 04005.
  • Nové kódy STOMAG lze vykazovat i pokud nebyl vykázán daný signální kód. Vykazování pouze kódů STOMAG je výhodné pouze tehdy, pokud pomocí programu děláte dávky na zdravotní pojišťovny a nevedete v něm žádné další agendy, které jsou navázány na kalkulace (účtenky, cenové plány, štítky atd.)

 

Jak si upravit DENTIST+ pro vykazování bez zadaných kalkulací

Vhodná nastavení pro uživatele, kteří pouze vykazují na ZP a nepoužívají DENTIST+ pro další agendy. Pokud nepoužíváte při vykazování kódy z číselníku STOMAV, ale pouze kódy STOMAG (vykazujete pouze na ZP, přes program neděláte protetické štítky, plány, účtenky atd.), můžete si vypnout zadávání kódu STOMAV. Díky tomuto nastavení bude kursor pro novou protetiku vždy ve výchozím stavu v poli STOMAG
 

STOMAV1

Pokud nemáte zadané kalkulace ordinace a laboratoře a nechcete být upozorňováni programem na nezadané ceny, můžete tato varování vypnout (na formuláři pro vykazování kliknout na [Nastavení], [Správa upozornění při vykazování] a zde vypnout checkboxy, související s KAO a KAL.

STOMAV2

 

Stejně jako dříve v oficiálním číselníku STOMAG (stomatologické výrobky) existují kódy úhrady I a C. Kód úhrady N byl zrušen a přibyl kód Z.

 • I - u pojištěných pacientů plně hrazený kód, nelze vybírat doplatek pacienta.
 • C - částečně hrazený výrobek, doplatek pacienta lze vybrat.
 • N - nehrazený, tento druh úhrady byl zrušen.
 • Z - plná úhrada ze zdravotního pojištění jen za určitých podmínek po schválení revizním lékařem.

 

Doporučení

 • V případě, že si chcete založit vlastní kód STOMAV, tak je ČSK doporučováno na posledních dvou pozicích v dané kategorii využít číslování 81-99 - příklad (030481 - Vlastní STOMAV kód, pro který je nastavena kalkulace ordinace i laboratoře) 
 • Souhrnný ceník protetiky naleznete v menu Přehledy a statistiky > Souhrnný ceník protetiky, kde máte k dispozici kompletní pohled na všechny cenové varianty a kombinace kódů STOMAV i STOMAG k jednotlivým laboratořím.

Jak se Vám líbil článek?

Celkové hodnocení: 0/5