MEDICUS: COVID-19 kontraindikace

Zápis trvalých i dočasných kontraindikací pacienta na očkovací látku proti COVID-19 je možné provést přímo z programu MEDICUS.

Dočasné kontraindikace není možné aktuálně zapsat.

Informace od ÚZIS ČR ze dne 22. 12. 2021:

Vážený poskytovateli zdravotních služeb, paní, vážený pane,

v první řadě bychom se Vám chtěli omluvit za komplikace týkající se implementace kontraindikací ve vašich informačních systémech. Bohužel zadání se již několikrát měnilo, ale nyní již máme potvrzenou finální verzi, kterou chceme na testovací prostředí ISIN implementovat do Vánoc a na produkční prostředí implementovat do poloviny ledna 2022. Změna, která byla avizovaná, že bude nasazena v úterý 14.12, bohužel nasazena nebyla, a to právě z důvodu další změny zadání. Tedy v současné době jsou v produkčním prostředí ISIN implementovány kontraindikace, které se zapisují pouze textovým popisem (jedná se v podstatě o první nasazenou verzi, která tam nakonec zůstala až doteď).

Finální znění kontraindikací, které chceme do Vánoc nasadit na testovací prostředí ISIN, do produkce pak do poloviny ledna 2022, v sobě zahrnuje opět 2 druhy kontraindikací, které se však oproti poslednímu známému zadání změnily. U dočasných kontraindikací je pak navíc různá platnost. 

 

Nahlížení na zadané kontraindikace, jejich zápis nebo smazání provedete ve formuláři Očkování pacienta umístěném v menu Ambulance > COVID-19.

c19-ockovani-kontraindikace

Už při samotném otevření formuláře očkování se automaticky z ISINu načtou informace o evidovaných kontraindikacích. Počet aktuálně platných bude zobrazen přímo za názvem tlačítka Kontraindikace. Po kliknutí na toto tlačítko se zobrazí jejich seznam.

Kontraindikace se dělí na trvalé a dočasné. Trvalé mají neomezenou platnost, dočasné mohou platit maximálně jeden měsíc od jejich zadání. Dočasné kontraindikace může lékař zapsat vícekrát po sobě. Aby měl dotyčný nárok na bezplatné PCR vyšetření, případně, aby se mohl prokazovat platným PCR testem, musí mít v ISIN platnou minimálně jednu z těchto kontraindikací (trvalou nebo dočasnou). Aby byla platná trvalá kontraindikace, je nutné, aby měl pacient kontraindikaci zapsanou u každé aktuálně schválené vakcíny. Speciální případ pak tvoří děti ve věku 5 - 11 let, kterým se trvalá kontraindikace zapisuje pouze vůči jedné očkovací látce (Comirnaty 5-11), která je pro děti v tomto věku dostupná a mohou se jí nechat očkovat.

Přidání nové provedete klasicky ikonou „+“ nebo klávesou Ins. Pro trvalou kontraindikaci je nutné vybrat z číselníku nabízených kontraindikací.

c19-kontraindikace-trvala-ciselnik

U dočasné kontraindikace se vyplňuje Dg. kvůli které je kontraindikace zapisována a datum, do kdy platí. Do pole Kontraindikace je pak možné textem napsat podrobnější popis důvodu.

c19-kontraindikace-docasna

 

Jak se Vám líbil článek?

Celkové hodnocení: 5/5