MEDICUS: eOčkování

Elektronická evidence očkování je plně integrována do programu.

Systém eOčkování umožňuje

 • odeslat záznam o provedeném očkování,
 • opravit již existující záznam,
 • smazat chybně zadaný záznam,
 • načíst evidovaná očkování aktuálního pacienta ze SÚKLu do programu.

Aktivace eOčkování

Pokud již komunikujete se systémem eRecept, pak veškerá nastavení (přihlašovací údaje, certifikáty) jsou již zadána. Stačí tedy pouze aktivovat funkcionalitu eOčkování – v menu zvolte Konfigurace > Nastavení elektronické komunikace. V otevřeném okně vlevo vyberte eRecept/eOčkování, vpravo poté zvolte Používat modul eOčkování.

Nic dalšího se již nenastavuje. Definice očkovacích látek, platných šarží, očkovacích schémat a k nim termínů jednotlivých dávek se automaticky stahují ze SÚKLu. Tyto údaje jsou pevně dané a nelze je měnit. Prohlédnout si je můžete v menu Konfigurace > Očkování. V seznamu jsou indikovány zelenou ikonou.

Záznam nového očkování

Otevřete kartu očkování (Ambulance > Očkování). Po kliknutí na ikonu „+“ nebo stisku klávesy Ins se zobrazí nové okno pro zadání očkování.

Zadejte název očkovací látky. Plný číselník zobrazíte klasicky dvojklikem nebo klávesou „F5“. Stačí zapsat část názvu a potvrdit klávesou Enter. Pokud bude existovat pouze jedna možnost, bude automaticky doplněna, případně se nabídne již vyfiltrovaný seznam. 

Po výběru vakcíny se automaticky podle pohlaví a věku pacienta zvolí příslušné očkovací schéma, je však možné si z číselníku vybrat i jinou variantu.

Následuje zadání šarže. V nabídce jsou zobrazeny pouze platné šarže pro danou vakcínu (neexspirované). Systém si dle nastavení (Konfigurace > Očkování – volba Automaticky doplňovat naposledy použitou šarži) pro danou vakcínu zapamatuje zvolenou šarži a při příštím očkování pak tuto šarži již předplní. Datum exspirace se doplní automaticky a je závislé na zvolené šarži.

Následně uživatel zadá pořadí vakcíny (nabídka je závislá na očkovací látce a zvoleném schématu). Do budoucna počítáme s určitou automatikou pro předvyplnění tohoto údaje.

Zbývá již jen zvolit místo aplikace, stranu a případně kvadrant.

Funkcionalita zadání očkování umožňuje i automatické zaznamenání výkonů a ZÚLP na doklad pro pojišťovnu. Vykázání lze potlačit zrušením volby Vykázat pojišťovně.

eo-nove-ockovani

Po kliknutí na tlačítko Uložit a odeslat dojde k odeslání záznamu do SÚKLu a případnému vygenerování dokladu na pojišťovnu. Při úspěšném odeslání je v řádku u očkování zobrazena zelená ikona a v poli Doklad je zobrazen kód podání.

Záznam o očkování může pořídit i sestřička, která nemá přístup do SÚKLu. V takovém případě pouze klikne na tlačítko Uložit. V seznamu to bude indikováno žlutou ikonou. Lékař poté tento záznam vybere a kliknutím na tlačítko Odeslat jej odešle. Ikona se změní na zelenou.

V případě, kdy dojde při odesílání k chybě, např. je ručně zapsáno pořadí, které neexistuje či má SÚKL výpadek atp., je záznam označen červenou barvou.

Kam dál?

MEDICUS: rozšiřujeme funkce eOčkování

Jak se Vám líbil článek?

Celkové hodnocení: 5/5

11 komentářů

 • Dobrý den,
  dnes jsem zkusila očkování už zadat, ale při odesílání do SÚKLu mi píše : není doplněná adresa ostrého úložiště a záznam se neodešle.
  Co mám udělat? - děkuji.
  MUDr.Marcela Hudečková - Pediatrie Letňany, s.r.o., tel.: 724 107 469
  • Vojtěch Kopecký 16. 2. 2022 upraveno
   Dobrý den, paní doktorko,
   děkujeme za upozornění. Tuto chybu jsme již zaznamenali a opravili. Po provedení aktualizace již očkování půjde odeslat.
   Vojtěch Kopecký
 • Dobrý den,
  modul se mi líbí, ale ještě má malé mouchy. Dnes jsem zadával očkování Engerix inj. pro zaměstnance IZS, pro kterého je očkování povinné podle § 10 Vyhlášky č. 537/2006 Sb. (očkovací látku hradí stát, výkon očkování 02130 hradí zdravotní pojišťovna), ale v nabídce příslušné schéma chybí.
  Očkování proti hepatitidě B může být také dobrovolné, povinně se očkuje až od roku 1989.
  Dále bych chtěl vědět, jakou funkci má zatržítko "Distributor".
  Děkuji.
  • Dobrý den, pane doktore,
   máte pravdu, tato varianta tam aktuálně chybí. Určitě ji tam doplníme. U metodiky je to komplikovanější v tom, že neexistují strukturovaná pravidla. Nabídku možných variant pro vykázání tak zpracováváme ručně. I z tohoto důvodu plánujeme doplnit možnost si definici uživatelsky rozšířit, aby se tyto případy daly dočasně vyřešit jiným způsobem.
   Volba distributor se týká vykazování povinného očkování, kdy v těchto případech očkovací látku nehradí ani pojišťovna ani pacient (tzn. na dokladu je úhrada pacient i pojišťovna 0,00).
   Vojtěch Kopecký
 • Dobrý den,

  jsem pediatr a prakticky denně se nám stává, že očkování dítěte "nezapadá" do nabídnutých schémat a záznam se neodešle. Kdy bude nabídka rozšířena?

  Děkuji

  S pozdravem

  MUDr. Zuzana Ungerová
  • Dobrý den, paní doktorko,
   očkovací schémata se přebírají ze SÚKLu a nelze je upravovat ani doplňovat. Je vždy nutné vybrat jedno z dostupných. Pokud se při odeslání zobrazí upozornění, že zadané očkování nelze aplikovat pro zadaného pacienta, jedná se pouze o informaci. Očkování je na SÚKLu zaevidováno.
   Vojtěch Kopecký
 • Dobrý den,
  jak mám v modulu očkování zadat booster, tj. přeočkování po již ukončeném základním očkování např. u Vacteta nebo FSME? V modulu vidím v nabídce jen možnost zadat základní očkování (první, druhá, třetí dávka). Děkuji a zdravím.
  MUDr. Taťána Tomaňová
  • Dobrý den, paní doktorko,
   v nabídce pořadí dávky jsou pro tyto vakcíny boostery dostupné. Tyto údaje se načítají přímo ze SÚKLu. Zavolejte prosím na naši technickou podporu na čísle 246 007 977. Kolegové se budou muset podívat, proč se to u Vás nezobrazuje.
   Děkuji
   Vojtěch Kopecký
 • Dobrý den,
  u samostatného očkování v případě prvního očkování vykazujeme tři kódy, vidím možnost zadat jen dva.
  děkuji Janovský
  • Dobrý den, pane doktore,
   prosím o uvedení konkrétního příkladu o jaké tři kódy se může jednat. Jedna věc je rozšíření o další pole výkonu a druhá případně pokusit se najít nějaký způsob, jak vyhodnotit daný případ a nabídnout všechny kódy najednou.
   Děkuji
   Vojtěch Kopecký
  • m b 8. 5. 2022
   Dobrý den, jedná se o koódy 02160, 01543, které vykazujeme většinou se samostatným očkováním, ale na vždy.
   Děkuji
   M.Borůvková

Pro zobrazení nebo přidání komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.