NOVINKA: eRecept v mobilní aplikaci CGM MEDISTAR

Mobilní aplikace je nedílnou součástí ambulantního informačního systému CGM MEDISTAR. Od září 2024 mají všichni jeho uživatelé možnost vystavovat eRecepty pro celou svoji kartotéku jednoduše na svém mobilním telefonu Android či iPhone. Ať už pro Vaše pacienty, nebo jen pro Vaši rodinu, vystavujte jednoduše a bezpečně eRecepty kdykoliv a kdekoliv.

CGM MEDISTAR_logoElektronický recept se stal od roku 2018 nedílnou součástí všech ambulantních informačních systémů a pro lékařky a lékaře každodenní rutinou.

Od září 2024 lze vystavovat v CGM MEDISTAR eRecepty bez použití elektronického certifikátu pomocí ověření identity občana (NIA). Tato novinka přináší zásadní změnu především pro mobilní aplikaci, která Vám nabízí naprostou volnost ve vystavování eReceptů nad Vaší kartotékou i v situacích, kdy nemáte dostupnou pracovní stanici nebo notebook. To oceníte především při mimořádných situacích na cestách, mimo ordinační dobu, při výjezdech k pacientům nebo jen pro nejbližší rodinu.

Potřebné změny mobilní aplikace CGM MEDISTAR jsou obsažené ve verzi 1.2.15, která je dostupná pro operační systémy Android i iOS. Zprovoznění a používání eReceptu v mobilní aplikaci není složité a zvládají ho lékaři i bez pomoci zákaznické linky.

Jaké operace můžete s eReceptem v aplikaci provádět?

  1. Jednoduše zadat klasický eRecept i Magistraliter nad celou Vaší kartotékou. Záznam o vystavení receptu ihned najdete i ve standardní verzi CGM MEDISTAR.
  2. Vystavit kopii receptu.
  3. Zobrazit, zda byl recept ‘vydaný‘, ‘částečně vydaný‘ nebo ‘připravuje se‘.
  4. Naopak nemusíte provádět opětovné nastavení přístupových údajů do SÚKL. Mobilní aplikace je čerpá z CGM MEDISTAR.

Aplikaci CGM MEDISTAR stahujte na Google play a App Store

Pokud mobilní aplikaci ještě nepoužíváte, návod na její zprovoznění naleznete na stránkách CGM Svět zde.

app_CGM_MEDISTARGoogle play_sApp store_s


Pro zajímavost

Jak je možné, že aplikace nevyžaduje elektronický certifikát?

Aby zprovoznění eReceptu a jeho používání v praxi bylo co nejjednodušší, nepoužívá mobilní verze pro podepsání receptu již kvalifikovaný certifikát, ale tzv. ‘NIA ověření identity občana‘.  Používání certifikátů by bylo pro většinu uživatelů technicky obtížně realizovatelné. Jedinou podmínkou tedy je, aby měl lékař mobilní telefon a zprovozněnou některou z elektronických identit. Jako nejrozšířenější zatím používanou identitou je bankovní identita.

Co je vlastně NIA autentizace?

Národní Identitní Autorita (NIA) je státní instituce, která zajišťuje elektronickou identifikaci uživatelů pro státní portály. NIA ID je pak identifikační prostředek, který získal akreditaci Ministerstva vnitra a je napojen na Národní bod pro identifikaci a autentizaci (NIA).

Stát nabízí následující identifikační prostředky (NIA ID):

  • Občanský průkaz s aktivovaným kontaktním elektronickým čipem
  • NIA ID - státem zdarma poskytovaný identifikační prostředek založený na kombinaci jména, hesla a SMS kódu
  • Mobilní klíč eGovernmentu - státem zdarma poskytovaný identifikační prostředek, který představuje využití přihlašování bez potřeby zadávání dalších ověřovacích kódů

Dále existují soukromoprávní kvalifikovaní poskytovatelé

  • čipová karta Starcos společnosti První certifikační autorita a.s.,
  • MojeID od sdružení CZ.NIC, zájmového sdružení právnických osob,
  • ČSOB Identita poskytovaná Československou obchodní bankou, a. s.,
  • Bankovní IDentita poskytovaná Českou spořitelnou, a. s.
  • Bankovní identita KB poskytovaná Komerční bankou, a. s.
  • a další bankovní identity (Air Bank, Moneta, Reiffeisenbank, Fio, Unicredit, Crteditas, mBank)

Podrobnější informace o problematice najdete zde:

Doufáme, že nové možnosti vystavování preskripce splní Vaše očekávání a slibujeme, že v inovacích budeme dále pokračovat.

Fotogalerie

Jak se Vám líbil článek?

Celkové hodnocení: 0/5