Změny systému eOčkování

Na základě schválené změny zákona 378/2007 Sb. (zákon o léčivech) dojde od 1. 12. 2022 a 1. 1. 2023 k rozsáhlým změnám v systému eOčkování.

Články popisující úpravy v jednotlivých AISech:

AMICUS: eOčkování - odesílání necovidových očkování na ÚZIS

MEDICUS: eOčkování - odesílání na ÚZIS

PC DOKTOR: eOčkování - ostrý start na ÚZIS

 

Aktualizace 22.12.
Pokračujeme ve vývoji nového eOčkování na testovacím rozhraní UZISu, nicméně to stále není ve finální podobě a probíhají v něm změny. Stále tedy platí, že úpravy vydáme až po otestování produkčního prostředí UZISu. Aktuálně předpokládáme v druhé polovině ledna.

 

1. 12. 2022 vstoupí v platnost novelizace zákona 378/2007 Sb. (zákon o léčivech). Zákon bude mít zásadní dopad na odesílání informací o očkování pacienta do systému eOčkování, a to v několika krocích. Níže se podíváme na jednotlivé kroky a jaký dopad budou mít na lékaře.

 1. od 1. 12. 2022 přestane SUKL přijímat záznamy o očkování do stávajícího systému
  Dopad na lékaře:
  Listopadové aktualizace našich systémů deaktivují od 1. 12. odesílání záznamů očkování na SUKL (stávající systém eOčkování). Proto je důležité tuto aktualizaci nainstalovat aby se Vám při zápisu očkování neobjevovaly chybová hlášení SUKLu. Doporučujeme očkování nadále zadávat do Vašeho ambulantního systému, tak jak jste zvyklí. Pokud již využíváte eOčkování bude v budoucnu možné zadaná očkování zpětně odeslat.   

 2. od 1. 1. 2023 bude spuštěn systém eOčkování na UZISu
  Dopad na lékaře:
  Bude třeba provést aktualizaci Vašich ambulantních systémů a zvyknout si na jiné položky (jiný vzhled okna), které se budou odesílat do nového systému eOčkování. Dobrou zprávou je to, že lékaři si nebudou muset zřizovat nové přístupové údaje – systém bude přijímat stávající SSL certifikáty SUKLu a měl by také přinést výrazné zjednodušení zadávání očkování – tedy snížit počet polí, která je nutné vyplnit.    

  Bohužel příprava a samotné spuštění systému je prováděno na poslední chvíli a nedává lékařům ani výrobcům lékařských softwarů čas na řádnou přípravu. Samotný produkční systém by měl být spuštěn 31. 12. 2022 a nebude tedy možné otestovat jeho funkčnost a stabilitu. Stejně tak není z našeho pohledu možné očekávat, že všichni lékaři budou 31.12. 2022 nebo 1. 1. 2023 aktualizovat své systémy a řešit případné provozní problémy UZISu, které se při zavádění nového systému nevyhnutelně objeví.
  Proto jsme se rozhodli nevystavovat naše uživatele dalšímu zbytečnému stresu na přelomu roku a úpravy spojené s eOčkováním na UZISu vydáme až po pečlivém otestování a ověření funkčnosti systému na UZISu. Předpokládáme v průběhu ledna, nicméně vše závisí na stavu systému na UZISu.

Způsob zavedení takto výrazných změn v systému eOčkování je dle mého názoru velmi nešťastný a bohužel opět směrován na přelom roku, což přináší zbytečný stres jak lékařům, tak všem zúčastněným. Měsíční prodleva (od 1. 12. do 1. 1.), kdy se nebudou informace o očkování nikam posílat, není aktuálně nijak řešena.
V CGM ale uděláme maximum pro to, aby dopad na naše uživatele byl co nejmenší a přechod na nový systém eOčkování byl co nejhladší. Hned, jak bude možné otestovat stav systému na UZISu a ověřit jeho stabilitu, provedeme úpravy v našich systémech. Předpokládáme tedy, že v lednové verzi našich ambulantních softwarů přineseme stabilní základní odesílání očkování. Pokud to bude UZIS umožňovat, nabídneme v dalších verzích i možnost zpětně odeslat již zadané očkování, aby mohly být informace o očkováních pacienta i v systému eOčkování úplné.
 

Samozřejmě Vás budeme průběžně informovat o novinkách z oblasti eOčkování přímo v tomto článku.


V případě jakýchkoli dotazů neváhejte využít komentáře pod článkem.

Jak se Vám líbil článek?

Celkové hodnocení: 4.4/5

8 komentářů

 • Děkujeme za Vaši péči.
  • Dobrý den,
   děkuji za Váš komentář a přeji příjemné prožití vánočních svátků.
 • I my děkujeme, že jste rozumní a chápete nás, doktory....:-)
  S pozdravem a přáním klidného adventu !
  I.Dvořáková,Humpolec
  • Dobrý den,
   děkuji za Váš komentář, snažíme se.
   Také přeji příjemné prožití vánočních svátků.
 • Dobrý den, jen dotaz. Když půjdou do Eočkování doplnit zpětně očkování z prosince, zda tam nepůjdou nahrát i všechna ostatní očkování z doby před eOčkováním, která jsou také jen na lokálním počítači? Jsou to počítám stovky nebo spíše tisíce záznamů. Srdečně zdravím
  • Dobrý den,
   budeme se snažit umožnit i toto. Nicméně bude záležet hlavně na tom, co umožní UZIS a jaké položky budou povinné. Pokud by např. byl povinný kód vakcíny (kód z číselníku léků) nemusí být tato informace u starých záznamů dostupná. Každopádně o tomto budeme po spuštění systému na UZISu a otestování také informovat.
   Přeji příjemné prožití vánočních svátků.
 • Moc děkuji za vynikající spolupráci s CGM. Navrátilová Ivana
  • Dobrý den,
   děkuji za Váš komentář a přeji příjemné prožití vánočních svátků.

Pro zobrazení nebo přidání komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.