Změny ve vykazování stomatologických výrobků

Od 1. 1. 2022 dochází ke změnám v úhradách a vykazování stomatologických výrobků. Bude vydán nový číselník stomatologických výrobků STOMAG (vydavatel VZP), obsahující pouze podmínky a rozsah úhrad skupin výrobků. V návaznosti na tuto skutečnost připravila Česká stomatologická komora nový číselník STOMAV, který je určen pro stanovení kalkulačních listů jednotlivých výrobků.

Aktualizujte prosím program na verzi z 21.1.2022. Aktualizace se Vám nabízí z programu k nahrání. Případně zde je přímý odkaz na tuto poslední aktualizaci: Aktualizace_21.1.2022
 

Změny v číselnících stomatologických výrobků od 1. 1. 2022

Pro komunikaci se stomatologickými laboratořemi (laboratorní štítek) a pro výpočet privátní ceny výrobku (kalkulační list) bude sloužit nový číselník STOMAV (vydavatel Česká stomatologická komora), který podrobně specifikuje jednotlivé výrobky.
Pro komunikaci se zdravotními pojišťovnami bude vydán nový číselník STOMAG, který bude obsahovat dosavadní kódy platné jen do 30. 6. 2022 (slouží k vykázání protetických prací zahájených v roce 2021) a úplně nové kódy pro vykazování protetické práce zahájené od 1. 1. 2022.
Znamená to, že poskytnutá protetická péče bude vykázána pacientovi kódem z číselníku STOMAV a bude mu poskytnuta sleva ve výši úhrady pojišťovny dle kódu z číselníku STOMAG, který bude pojišťovně vykázán.

 

Co to pro Vás znamená

1. Stanovit si kalkulace jednotlivých kódů výrobků z číselníku STOMAV

Okno číselníku stomatologických výrobků nově obsahuje možnost volby zobrazení pouze kódů STOMAV. Zvolte si vybraný kód výrobku a stiskněte tlačítko Kalkulační list. V případě, kdy ještě není u daného kódu STOMAV stanovena žádná kalkulace a přísluší tomuto kódu starý kód z číselníku STOMAG, se nabídne tabulka s výběrem kódu pro převod STOMAG kalkulací do STOMAV kalkulace. 

 

prevod kalkulace

 

Po výběru a stisknu Enter se zobrazí volba níže. Po stisku Ano se převezme kalkulace ze STOMAG kódu a zobrazí se okno kalkulačního listu. Po stisku Ne se zobrazí okno kalkulačního listu čisté, připravené pro novou kalkulaci.

 

převod kalkulace2

 

V zobrazeném formuláři dle potřeby buď jen upravte převzatou kalkulaci nebo zadejte kompletně kalkulaci novou takto: 

Zadejte kalkulaci ceny ordinace (čas ordinace, přímý materiál, výchozí cenu laboratoře neuvádějte - tím dojde ke stanovení privátní ceny, alternativně můžete zadat pouze cenu dohodou). Jakmile Vám dodá laboratoř nové ceníky k těmto novým kódům, zadejte konkrétní hodnotu ve spodní části Kalkulačního listu v sekci pro cenu laboratoře ( zadejte datum od 1. 1. 2022 a cenu laboratoře pro konkrétní výrobek).


- Pro další podrobnosti ke kalkulačnímu listu otevřete tento článek Kalkulační list


Zobrazení vazby STOMAV -> nové STOMAG

Pokud si označíte v číselníku STOMAV vybranou položku a stisknete tlačítko F3,  zobrazí se Vám nový kód(y) z nového číselníku STOMAG, který přísluší zvolenému STOMAV kódu dle ČSK vazby. V tomto okně lze definici vazby v případě potřeby upravit pomocí klávesy Ins nebo Del, tedy buď přidat nebo odebrat nový kód STOMAG, což má hlavní význam pokud jste obdrželi od laboratoře varianty kódů STOMAV kde jsou kódy rozlišené např. písmenkem za kódem, tzn. přes Ins v okně STOMAV založíte nový kód a poté snadno přes F3 k němu nadefinujete požadovanou vazbu na nový STOMAG kód(y), což se Vám poté projeví při účtování v kartě pacienta.

STOMAVF3definice

2. Vystavovat laboratorní štítky pouze s kódy z číselníku STOMAV

Laboratorní štítek bude upraven tak, aby reagoval no nové kódy z číselníku STOMAV a automaticky v kříži ve spodní části vykreslil příslušnou značku.

 

 

Pokud po 1. 1. 2022 použijete starý kód z číselníku stomatologických výrobků, pak na tuto skutečnost budete upozorněni. Pokud však budete trvat na používání starých kódů, doporučujeme nastavit zátržku Potlačit kontrolu na STOMAV

 

 

3. Cenový plán a Ambulantní účet

Při vykazování kódů stomatologických výrobků po 1. 1. 2022 používejte výhradně nové kódy z číselníku STOMAV. Na tento kód máte stanovenu privátní cenu a ta bude účtována pacientovi. Pokud k tomuto kódu bude existovat i kód pro vykázání zdravotní pojišťovně, pak do účtu bude automaticky doplněn (přiřazení kódů STOMAG ke kódům STOMAV pro Vás připravila stomatologická komora).

 

Automatické doplňování kódu účtovaného zdravotní pojišťovně je možno potlačit v Implementaci systému.

 

Účet pro pacienta tedy bude obsahovat položku, kde bude obsažena konečná cena stomatologického výrobku a druhou položku, kde bude uvedena sleva na základě úhrady zdravotní pojišťovny.

 

4. Zubní kříž

Podařilo se nám připravit překladovou tabulku původních kódů stomatologických výrobků na nové kódy z číselníku STOMAV. Díky tomu budete moci vykazovat protetickou léčbu i po 1. 1. 2022. Pokud by Vám nějaká definovaná záměna nevyhovovala, pak je možné po stisku klávesy F9 v zubním kříži upravit vazbu.

Závěr

Tyto změny budou jak pro Vás uživatele, tak pro nás zejména na servisním oddělení, velmi náročné. Budeme rádi za jakékoliv náměty a postřehy, které povedou ke zjednodušení Vaší práce zejména při vykazování stomatologických protetických prací.

Další informace ČSK: https://www.dent.cz/blog/ciselnik-stomatologickych-vyrobku-stomav-2022/

STOMATOLOGICKÉ VÝKONY V ROCE 2022

 

Od 1. 1. 2022 také dochází k zavedení agregované úhrady za registrovaného pojištěnce, je tedy nutné mít registrace pacientů v pořádku - Jak na registrace pojištěnců ve stomatologické praxi

Fotogalerie

Jak se Vám líbil článek?

Celkové hodnocení: 3.7/5

63 komentářů

 • Návod fajn, ale nové kódy v programu nemohu objevit....
  Šafářová
  • Krásný den,
   aktualizace byly dnes uvolněny. Aktualizujte si prosím PC DENT na poslední verzi. Aktualizace se Vám bude nyní nabízet z programu k nahrání (Obecné - WWW strany - aktualizace PC DENT - Stažení verze z www a její vystavení)
   --- V této verzi programu si již můžete nastavit privátní ceny a ceny laboratoře u stomatologických výrobků (číselník STOMAV) dle popisu v článku výše. Úhrady ZP (číselník STOMAG -vydavatel VZP) byly vydány až 27.12. Po nezbytném přizpůsobení a otestování bude vydán formou samostatné aktualizace. V týdnu od 3.1.2022.
 • Dobrý den,
  mám stejný problém, nové kody nelze nalézt a nový rok za dveřmi. Kdy prosím bude nová aktualizace?
  Děkuji Michal Klečka
  • Krásný den,
   aktualizace byly dnes uvolněny. Aktualizujte si prosím PC DENT na poslední verzi. Aktualizace se Vám bude nyní nabízet z programu k nahrání (Obecné - WWW strany - aktualizace PC DENT - Stažení verze z www a její vystavení)
   --- V této verzi programu si již můžete nastavit privátní ceny a ceny laboratoře u stomatologických výrobků (číselník STOMAV) dle popisu v článku výše. Úhrady ZP (číselník STOMAG -vydavatel VZP) byly vydány až 27.12. Po nezbytném přizpůsobení a otestování bude vydán formou samostatné aktualizace. V týdnu od 3.1.2022.
 • PC Dent. Provedl jsem aktualizaci číselníku STOMAV, doplnil ceny laboratoří. Při pokusu o vytvoření protetického plánu nedochází k odpočtu úhrady pojišťovnou...
  Můžete navrhnout řešení problému?
  Děkuji
  Radim Kocourek
  • Hezký den,
   úhrady pojišťovnou pro STOMAG číselník máme připravené a budou dostupné v aktualizaci programu během tohoto týdne (předpoklad je středa 5.1.)
 • Přečetl jsem si poznámku nad mým dotazem a je mi jasné, že to ještě nemůže fungovat.
  Budu tedy čekat na aktualizaci.
  Díky Radim Kocourek
  • Hezký den,
   úhrady pojišťovnou pro STOMAG číselník máme připravené a budou dostupné v aktualizaci programu během tohoto týdne (předpoklad je středa 5.1.)
 • PC Dent. Tak koukám, že jsem si měl nechat první týden volný a řešit kalkulace a úpravy programu, protože od 3.1. budu mít plnou ordinaci pacientů a nebudu mít čas aktualizovat a seznamovat se s novými kody a jejich zadáváním. Také nevím jak budu účtovat doplatky pacietům v prvních dnech?
  Také mi nefunguje zadávání starých kodů (např. 86031) u pacientů nad 22 let, kde byl vykázán kod 04005 a ještě v roce 2022 se mají vykazovat stejně jako dříve. Vždy se mi starý kod nahradí novým, který k pacietovi nad 22 let nemůžu vykázat. Paradoxně u kodů skupiny 760.. se to neděje a je možné je vykázat?

  Díky Jan Tichý
  • Hezký den,
   tento týden (předpoklad je středa 5.1.) bude dostupná aktualizace programu, kde budou úpravy:
   - v menu Služby > Implementace systému > Implementace systému > Vyúčtování výkonů - nové zatržítko "Potlačit kontrolu na STOMAV" , tzn. bude možno vykazovat starý kód STOMAG aniž by se zaměňoval za kód nový
   - alternativním řešením je také možno v dolní části okna Léky > Číselník protetických výrobků u jednotlivých starých kódů smazat pole Kód STOMAV, čímž se přeruší vazba STOMAG - STOMAV a tudíž při účtování v kartě taktéž nebude docházet k záměně za kód nový
   - úhrady pojišťovnou pro STOMAG číselník máme připravené a budou také dostupné v aktualizaci programu během tohoto týdne (předpoklad je středa 5.1.), přičemž po nahrání se nabídne automatický "přepočet" = doplnění úhrad k již vykázaným novým STOMAG kódům dle číselníku
 • Dobrý den. Bylo by možné nějak sw propojit a načíst kalkulace výrobků ze starého číselníku 2021 do nového číselníku STOMAV, nebo to bude třeba udělat u každého výrobku znovu? Uvědomuji si, že to možná nepůjde a budeme to muset odpracovat. Je to docela masakr, protože některé laboratoře poslaly nový ceník 2022 ke starým kódům. Takže tu kalkulaci bude třeba časem zopakovat do STOMAV. S díky Šulc
  P.F. 2022.
  • Pěkný den,
   načíst kalkulace výrobků ze starého číselníku není možné. Kalkulaci pro STOMAV číselník je třeba vytvořit načisto dle návodu v článku výše. Pro import kalkulací lze stejně jako v předchozím období použít také hromadný import ze souboru = v okně číselníku tlačítko Import cen (CENY.LAB) a Import kalkulací (STOM.csv)
  • Úplně nerozumím odpovědi. Pokud nelze kalkulace hromadně ani jednotlivě vyexportovat ze starého číselníku, k čemu je pak funkce Import, neboli jak se dostanu k souboru STOM.csv, případně CENY.LAB? S díky Šulc
  • Dobrý den,
   na základě ceníků je možno pro hromadný import do programu sestavit soubory:
   --- Volba [Import cen] - import cen laboratoří - umožňuje importovat ze souboru CENY.LAB Ceny musí být uvedené ve formátu kód;cena. Každý kód musí být na samostatné řádce.
   Vlevo dole vyberte správnou laboratoř, kterou budete importovat, a poté teprve vyberete [Import cen] a vyberete vytvořený soubor.
   Upozornění: Importovány jsou pouze částky k existujícím kódům. Ostatní budou vynechány.
   Příklad obsahu souboru:
   100111;500
   100112;400
   100113;300
   --- Volba [Import kalkulací] - excel. soubor csv oddělené středníkem , STOM.csv . Formát: kód;název;cas_lekaře;cena_ordinace;přímý_materiál_ordinace; ;celkova_privatní_cena
   Příklad:
   100111;;30;20;200;;800
   100112;;40;20;300;;1100
   100113;;50;20;400;;1400
   Případně s dalšími dotazy se obraťte prosím na naší linku techn. podpory, tel. 246 007 844, kde je možnost se přímo na to přes vzdálenou pomoc podívat.
  • Aktualizace 7.1:
   V případě, kdy ještě není u daného kódu STOMAV stanovena žádná kalkulace a přísluší tomuto kódu starý kód z číselníku STOMAG, nabídne se tabulka s výběrem kódu pro převod STOMAG kalkulací do STOMAV kalkulace. Viz bod 1 tohoto článku výše.
 • Dobrý den, hledám překladovou tabulku původních kódů stom.výrobků-F9 ze zub.kříže. Chtěl jsem si sám změnit kódy v tabulce Výkony def.lékařem, ale toto nelze provést, protože do řádku kód ZP nelze vepsat 6 event.7 číslic. Laboratoře přiřadily u některých výrobků k číselnému kódu písmeno, pro rozlišení , bude možno vytvořit shodný kód s písmenem (8040311A), tj. 7 místný? Děkuji M.Valha
  • Pěkný den,
   v okně definice způsobu léčby (F9) v zubním kříži, kde jsou uvedené vazby lze zapisovat více znaků v případě kdy zvětšíte šířku sloupců (v záhlaví tabulky lze uchopit levým tlačítkem myši dělící čáru mezi jednotlivými sloupci a tahem rozšířit. Nakonec pravý klik myší v tabulce volba Nastavení - Uložit nastavení. Poté bude zápis, např. kódu 8040311A fungovat OK.
   Případně volejte prosím naší linku tel. 246 007 844 pro vzdálenou pomoc.
 • Dobrý den, prosím o radu, jak naúčtovat stomatologický výrobek pacientovi kódem roku 2021? Pokoušel jsem se změnit v implementaci Nedoplňovat kódy Stomag, ale v tom to asi nebude. Děkuji. M.Valha
  • Dobrý den,
   -- volba "Nedoplňovat kódy STOMAG" v implementaci slouží pro nedoplňování nových kódů STOMAG ke kódům STOMAV. Touto volbou se defacto vyloučí doplňování kódu účtovaného zdravotní pojišťovně. V účtu zůstane pouze STOMAV kód s úhradou "P"
   Možnosti řešení pro Vás jsou:
   -- pokud v předchozím roce do 31.12.2021 je pacientovi naúčtován signální výkonový kód 04005, tak nyní při zadávání "starého" STOMAG kódu v účtování to zaměňovat kód za nový nebude a zůstane původní (zobrazí se vysvětlující hlášení)
   -- dále bude dostupná aktualizace programu tento týden, kde budou úpravy:
   - v menu Služby > Implementace systému > Implementace systému > Vyúčtování výkonů - nové zatržítko "Potlačit kontrolu na STOMAV" , tzn. bude možno vždy u všech kódů vykazovat starý kód STOMAG aniž by se zaměňoval za kód nový
   - alternativním řešením je také možno v dolní části okna Léky > Číselník protetických výrobků u jednotlivých starých kódů smazat pole Kód STOMAV, čímž se přeruší vazba STOMAG - STOMAV a tudíž při účtování v kartě taktéž nebude docházet k záměně za kód nový (tato varianta řešení není doporučovaná vzhledem k přerušení vazby, která bude v budoucnu potřebná)
  • V prosinci byl pac. naúčtován sign.kod 04005 a nyní účtuji pac. přes výkony a zápis do karty kód 81611, který se vždy přepíše.
  • Je to tak program PC DENT v tuto chvíli neumí vyúčtovat pacientovi protetické výrobky ani podle číselníku 2021 (autamaticky se přepíše kódy STOMAV), bohužel neumí vyúčtovat ani kódy STOMAV s částečnou úhradou ZP, protože neumí odečíst STOMAG. To, co je zde prezentováno nefunguje. Ptám se, od 6.12. jsou známy parametry nových číselníků a je 5.1. a stále je PC DENT pro účtování protetických výrobků nepoužitelný. Kdy se uživatelé konečně dočkají?
  • Dobrý den,
   výše zmiňované body upraveny a vystavena pro všechny nová aktualizace, která by se měla nabízet od dnešního rána z programu k nahrání.
 • po načtení dnešní aktualizace se v seznamu výkonů se u všeh výkonů zobrazuje N (jako nehradí ZP) na př. u výkonu 070111 celková snímatelná náhrada základní horní má být I jako plně hrazen ZP. podobné je to také u výkonů kde má být C a je také N . V číseníku stomagv není úhrada ZP, není tam také životnost výrobku.
  • Hezký den,
   ke kódu STOMAV 070111 je přiřazen kód STOMAG 8070101 s plnou úhradou (Í) ZP 7000 . Což se projeví i během účtování v kartě pacienta. Všechny úhrady STOMAG číselníku + další úpravy jsme již dávali do aktualizace pro všechny. Pro správnou funkčnost je třeba mít nahrané poslední aktualizace programu, které by se měly nabízet z programu k nahrání.
   V případě, že Vám žádná aktualizace již nenabízí a přesto nefunguje správně, volejte naší linku tel. 246 007 844 a vyřešíme to přes vzdálenou pomoc.

  • Jestli jsem to dobře pochopil, Vy z číselníku STOMAV zadáte kod 070111, odklikáte a uložíte. Následně Vám vypadnou oba kody - jak 070111, tak i 8070101. V přehledu Účtované výkony a ZUM pak budete mít těch skvělých 7000 Kč. :-)
  • Marek Guňka 6. 1. 2022
   Komentář byl smazán autorem.
  • Marek Guňka 6. 1. 2022
   Komentář byl smazán autorem.
 • PC DENT v tuto chvíli neumí vyúčtovat pacientovi protetické výrobky ani podle číselníku 2021 (automaticky se přepíše na kódy STOMAV), bohužel neumí vyúčtovat ani kódy STOMAV s částečnou úhradou ZP, protože neumí odečíst STOMAG. To, co je zde prezentováno nefunguje. Od 6.12. jsou známy parametry nových číselníků a je 5.1. a stále je PC DENT pro účtování protetických výrobků nepoužitelný. Kdy se uživatelé programu konečně dočkají?
  • Dobrý den,
   zmiňované věci jsou upraveny a je vystavena pro všechny nová aktualizace, která by se měla nabízet od dnešního rána z programu k nahrání. V případě, že Vám žádná aktualizace již nenabízí a přesto nefunguje správně, volejte naší linku tel. 246 007 844 a vyřešíme to přes vzdálenou pomoc.
 • Dobrý den, opakuji dotaz. Chtěl jsem si sám změnit kódy v tabulce Výkony def.lékařem, ale toto nelze provést, protože do řádku kód ZP nelze vepsat 6 event.7 číslic. Laboratoře přiřadily u některých výrobků k číselnému kódu písmeno, pro rozlišení , bude možno vytvořit shodný kód s písmenem (8040311A), tj. 7 místný? Vaše rada, zvětšit šířku sloupců nefunguje. Děkuji M.Valha
  • Hezký den,
   ten návod byl pro tabulku definice způsobu léčby (F9) v zubním kříži určenou pro variantu postupné nabídky léčby. Asi tedy používáte druhou variantu, což je jiné okno. Zkuste jako řešení v té tabulce Výkony def. lékařem v poli Kód ZP stisknout F8, čímž se otevře číselník kde vyberete zvolený kód(řádek) - Enter. Kód se převezme z okna číselníku do pole kód ZP tabulky Výkony def. lékařem.
  • Dobrý den, podobný problém, ale já nepoužívám k účtování zubní kříž. Když chci v Číselníku založit nový výrobek se sedmimístným kódem definovaný laboratoří (není obsažen ve STOMAV), tak se kód neuloží.
   Druhá, podobná komplikace. Potřeboval bych v cenovém plánu použít staré kódy, výrobek avizován 04005 loni, takže potřebuji staré ceny pro pacienta. Vložený starý kód se vždy přepíše novým. Co s tím? Díky, Šulc
  • Dobrý den,
   -- uveďte prosím Vaše konkrétní příklady kódů STOMAV se sedmimístným kódem definovaný laboratoří, které potřebujete zařadit do číselníku STOMAV a jestli k nim potřebujete zároveň přiřadit konkrétní nové kódy STOMAG. Podle toho uděláme příslušnou úpravu do programu do další aktualizace do okna číselníku STOMAV, pomocí níž budete moci definovat vše potřebné.
   -- cenový plán pro použití starého kódu je možno založit s datem minulým do 31.12.2021, nebo je možno dočasně v menu Služby > Implementace systému > Implementace systému > Vyúčtování výkonů - zatrhnout "Potlačit kontrolu na STOMAV" , tzn. bude možno vykazovat starý kód STOMAG aniž by se zaměňoval za kód nový
   Volejte naší linku tel. 246 007 844 pro vzdálenou pomoc, kde máte možnost ukázat přesně jak byste si to představoval.
 • Dobrý den, v programu Dentist + je možné nahrát ceníky z excelove tabulky přímo do programu, lze to provést i v programu PC Dent? Děkuji za informaci
  • Krásný den,
   na základě ceníků je možno pro hromadný import do programu sestavit tyto soubory:
   --- Volba [Import cen] - import cen laboratoří - umožňuje importovat ze souboru CENY.LAB Ceny musí být uvedené ve formátu kód;cena. Každý kód musí být na samostatné řádce.
   Vlevo dole v okně číselníku vyberte správnou laboratoř, kterou budete importovat, a poté teprve vyberete [Import cen] a vyberete vytvořený soubor.
   Upozornění: Importovány jsou pouze částky k existujícím kódům. Ostatní budou vynechány.
   Příklad obsahu souboru:
   100111;500
   100112;400
   100113;300
   --- Volba [Import kalkulací] - excel. soubor csv oddělené středníkem , STOM.csv . Formát: kód;název;cas_lekaře;cena_ordinace;přímý_materiál_ordinace; ;celkova_privatní_cena
   Příklad:
   100111;;30;20;200;;800
   100112;;40;20;300;;1100
   100113;;50;20;400;;1400
   Případně s dalšími dotazy se obraťte prosím na naší linku techn. podpory, tel. 246 007 844, kde je možnost se přímo na to přes vzdálenou pomoc podívat.
 • Marek Guňka 9. 1. 2022 upraveno
  Dobrý den. Jak mám prosím v PC Dentu vykázat výrobek plně hrazený pojišťovnou (např. 030111 - Korunka celokovová samostatná ), který ovšem již byl vykázán dříve a pac. je ochoten si jej plně hradit. I když zadám způsob platby P (v kalkulaci mám cenu dohodou 1800 Kč), tak program mi vždy přiřadí i kod ze STOMAGU, takže výsledná faktura je 0.00 Kč. Děkuji za odpověď.
  • K výrobku se automaticky doplní výrobek hrazený zdravotní pojišťovnou - kód 8030101. Pokud tuto položku z formuláře pro vykázání péče smažete, tak zůstane pouze kód 030111, který bude naúčtován pacientovi
  • Takže manuálně. OK. Neplánujete upravit STOMAV tak, aby u výrobku byl nastaven způsob úhrady I,C nebo P, doplnit doplatky ZP ze STOMAGu, tak jak to bývalo u starých kodů? Děkuji.
  • Tímto způsobem to bohužel při nově stanoveném systému vykazování a propojení číselníků nelze realizovat.
 • Jak vytisknout ceník všech protetických výrobků dohromady s konečnou cenou pro pacienta, který mám povinnost mí k dispozici pro nahlédnutí pacientovi. V ceníku by měla být jen jedna kterou bude mít pacient na vyúčtování. pro každý výrobek se to dá udělat v cenovém plánu pacienta ale mě jde o jeden seznam konečných cen všech protetických výrobků .
  • Dobrý den,
   v kartě pacienta v menu Pojišťovna a platby > Přímé platby – Faktury > označit (zamodřit) všechny požadované řádky > poté klávesa F6 Souhrn
 • Jak vytisknout ceník všech protetických výrobků dohromady s konečnou cenou pro pacienta, který mám povinnost mí k dispozici pro nahlédnutí pacientovi. V ceníku by měla být jen jedna kterou bude mít pacient na vyúčtování. pro každý výrobek se to dá udělat v cenovém plánu pacienta ale mě jde o jeden seznam konečných cen všech protetických výrobků .
  • Dobrý den,
   v kartě pacienta v menu Pojišťovna a platby > Přímé platby – Faktury > označit (zamodřit) všechny požadované řádky > poté klávesa F6 Souhrn
  • Jestli se nemýlím, kolegyně měla na mysli Ceník pro pacienty, kde budou uvedeny POUZE doplatky protetických výrobků a který musíme mít jednak pro pacienty, jednak pro finanční kontroly. S pozdravem Šulc
 • Je v PC Dentu někde vidět ceník STOMAG?
  A mám dotaz k vykazování výkonů, a to signálního kódu 00944 - u ortodontických kontrol 00983,00984,00986 se u dospělých doplňuje automaticky, ale od roku 2022 by to mělo být bez ohledu na věk pacienta, tedy u všech kontrol.
  • Libor Matoušek 12. 1. 2022 upraveno
   Hezký den,
   ceník úhrad ZP pro STOMAG je v okně Léky > Číselník protetických výrobků, v kartě pacienta to je v nabídce Katalogy > Stomatologické výrobky. Modře zvýrazněné položky jsou STOMAV kódy. Všechny ostatní položky jsou staré a nové STOMAG kódy. U starých STOMAG kódů se zobrazuje vazba na kód STOMAV. V okně číselníku STOMAV se po stisku F3 zobrazí nový kód STOMAG, který přísluší zvolenému STOMAV kódu dle ČSK vazby (bude v následující aktualizaci programu).
   Automatické doplňování signálního kódu 00944 do účtu u mladších 18 let (pakliže není současně vykazován kód 00906, 00907 u mladších 15 let) bude taktéž v následující aktualizaci programu.
  • Děkuji :-)
  • Případně nová aktualizace k vyzkoušení, zde: https://pcd-update.cgm.cz/DoktorSfx.exe
 • Všechny výrobky v Číselníku STOMAV se tváří jako nehrazené a kolonka Úhrada je prázdná. Zatím se k doplatkům dostanu až u konkrétního pacienta, když se účtuje, případně když se dělá cenový plán. Komora zveřejnila excelovou tabulku, kde jsou uvedeny maximální úhrady pojišťovnou s vazbou na STOMAV. Asi už to zmiňoval kolega Guňka výše. Bylo by možné úhradu pojišťovnou doplnit do Číselníku STOMAV? Asi by tam musely být dvě hodnoty, sedmičková a osmičková (případně devítková pro ortodoncii). S díky a pozdravem Šulc
  • Pěkný den,
   vyzkoušejte tuto aktualizaci: https://pcd-update.cgm.cz/DoktorSfx.exe .
   Pokud označíte v číselníku STOMAV vybranou položku a stisknete tlačítko F3, zobrazí se Vám nový kód(y) z nového číselníku STOMAG vč. úhrady ZP, který přísluší zvolenému STOMAV kódu dle ČSK vazby. Zobrazení vazby STOMAV -> nové STOMAG je zobrazeno také v bodě 1 tohoto článku. Úhrady ZP (nové STOMAG kódy) v další verzi programu budou vidět i v okně kalkulačního listu STOMAV kódu.
   Detaily případně také v tomto článku: https://blog.cgmsvet.cz/pc-dent-kalkulacni-list-vyrobku
  • Dobrý den, dobrá práce. Požádal bych ještě o návod, jak sestavit Ceník doplatků pro pacienty, viz v textu výše, díky, Šulc.
  • Radek Mráz 19. 1. 2022
   Komentář byl smazán autorem.
 • Milan Šulc 17. 1. 2022
  Komentář byl smazán autorem.
  • Pěkný den,
   vyzkoušejte tuto aktualizaci: https://pcd-update.cgm.cz/DoktorSfx.exe .
   Pokud označíte v číselníku STOMAV vybranou položku a stisknete tlačítko F3, zobrazí se Vám nový kód(y) z nového číselníku STOMAG vč. úhrady ZP, který přísluší zvolenému STOMAV kódu dle ČSK vazby. Zobrazení vazby STOMAV -> nové STOMAG je zobrazeno také v bodě 1 tohoto článku. Úhrady ZP (nové STOMAG kódy) v další verzi programu budou vidět i v okně kalkulačního listu STOMAV kódu.
   Detaily případně také v tomto článku: https://blog.cgmsvet.cz/pc-dent-kalkulacni-list-vyrobku
 • Dobrý den, naskytla se další situace. Pojišťovně byl loni vykázán signální kód 04005.
  1. dotaz: leden až červen 2022 se pojišťovně účtuje ve starém (2021) nebo novém (2022) číselníku STOMAG?
  2. dotaz: jak v tomto období udělat nový cenový plán a zjistit doplatek pro pacienta, když pojišťovna ještě proplatí staré ceny 2021, ale laboratoř už má nové ceny STOMAV 2022?
  S díky Šulc
  • Pěkný den,
   - pokud v předchozím roce do 31.12.2021 byl pacientovi naúčtován signální výkonový kód 04005, tak nyní při zadávání "starého" STOMAG kódu v účtování se zobrazí dotaz, zda se jedná o protetickou práci u pacienta objednanou v období říjen až prosinec a pokud ano, tak se zaměňovat "starý" kód za nový nebude, což je v pořádku takto do 30.6.2022
   - cenový plán pro použití starého kódu STOMAG je možno založit s datem minulým do 31.12.2021, nebo je možno dočasně pro založení toho plánu v menu Služby > Implementace systému > Implementace systému > Vyúčtování výkonů - zatrhnout "Potlačit kontrolu na STOMAV" , tzn. bude možno vykazovat v plánu starý kód STOMAG aniž by se zaměňoval za kód nový. Laboratoře musí do 30.6. ještě podporovat staré STOMAG kódy.
  • Rozumím, ale k bodu 2. laboratoř sice bude podporovat staré STOMAG kódy, ale bude mi fakturovat v nových cenách 2022. Jak to zohlednit v rozpočtu pro pacienta? S pozdravem Šulc
 • Dobrý den. Při vykazování výrobku plně hrazeného ZP (v mém případě 030311 - kompozitní korunka) mi vyskočí daňový doklad na částku 0,00 Kč. Je to normální? Nebo ho budu muset zase ručně vymazat. Děkuji za odpověď.
 • Na infolince mi bylo sděleno, že prý podle nové legislativy je NUTNÉ, aby na účtence pro pacienta bylo i uvedeno kolik činila úhrada ze zdravotního pojištění a že odkaz na legislativu najdu na CGMsvětě (nenacházím). Můžete mi odkázat na tuto legislativu?
  • Pěkný den,
   zatím to takto legislativně psáno není a naopak s rozdělením stomatologických výrobků na STOMAV a STOMAG vznikl požadavek, aby na faktuře byla za oba kódy jen jedna položka s úhradou pacienta. Vzhledem k tomu, že pacient může fakturu předložit na ZP, tak se bude používat položka STOMAG. Toto bude k dispozici od další aktualizace programu, volitelně v nastavení okna Pojišťovna a platby > Přímé platby – Faktury (ikonka monitoru vlevo dole), kde bude nové zatržítko "Sloučit položku STOMAV a STOMAG"
  • Nová aktualizace zde k vyzkoušení : https://pcd-update.cgm.cz/DoktorSfx.exe
 • Dobrý den, při účtování stom.výrobku s budoucím datem (změna Ctrl+F7) se výrobek naúčtuje s požadovaným datem, ale u přiřazeného kodu z číselníku Stomag zůstane datum původní (ze dne, kdy se zaznamenává), tudíž musím změnit datum v celém počítači a pak zpět. Šlo by s tím něco udělat? Děkuji MUDr. Valha
 • Dobrý den,používám jen cenny dohodou ,protože kalkulace jsem se nenaučila dělat.Nyní se prodírám mezi kody laboratoře a STOMAV.Když převedu pomocí F3 na STOMAG,objevují se dva kody .Jeden začíná sedmičkou,druhý osmičkou.Jedná se dětský a dospělý kod?A když si ho zařadím mezi vybrané,tak mi tam skáče STOMAV.
  • Pěkný den,
   ano, je to tak, kódy STOMAG začínající číslicí 7 se používají pro pacienty do 18 let, kódy začínající číslicí 8 pacientům od 18 let. Program automaticky při účtování STOMAV doplní dle věku příslušný kód STOMAG.
  • Libor Matoušek 25. 2. 2022
   Komentář byl smazán autorem.

Pro zobrazení nebo přidání komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.